Drewniana czy aluminiowa? Jaka pergola jest lepsza?

Jedną z głównych zalet domu z ogrodem jest dla większości ich właścicieli możliwość swobodnego korzystania z ogrodu i przebywania na świeżym powietrzu. Ze względu na nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne bywa to czasem utrudnione. Sytuacji tej można jednak w znacznym stopniu zaradzić, decydują się na wykonanie odpowiedniej konstrukcji zwiększającej funkcjonalność tarasu lub zapewniającej osłonięte miejsce do wypoczynku z dala od budynku.
Dlaczego warto się zdecydować na pergolę tarasową?
Budowa pergoli będącej wspartą na słupach ażurową konstrukcją, która może być wykorzystania przez wszelkiego rodzaju rośliny jako stelaż, ułatwiając ich wzrost, cieszy się dużą popularnością. Wynika ona zarówno z walorów estetycznych oferowanych przez takie rozwiązanie, jak i z faktu, że zapewnia ono skuteczną osłonę od wiejącego wiatru, stanowi dobrą ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem, a po dodaniu rozkładanego lub stałego zadaszenia pozwala na przebywanie na zewnątrz również w czasie opadów deszczu. Planując zakup, warto się jednak zastanowić nad materiałem, z jakiego powstanie nasza pergola. Na Śląsku firma WoodProjekt oferuje przygotowanie projektu i wykonanie pergoli drewnianej, która będzie świetną alternatywą dla konstrukcji aluminiowej.
Przeczytaj również: Jak zbudować strefę wypoczynku w ogrodzie?
Pergola aluminiowa vs drewniana
Pergole aluminiowe mogą być wykonane z lekkich, lecz trwałych profili zamkniętych, mających najczęściej przekrój kwadratowy bądź prostokątny. Na ogół są one malowane proszkowo lub ozdabiane wybraną okleiną. Choć będą one stosunkowo trwałe, to często wyglądają na dość ciężkie i toporne. Warto też pamiętać, że metal ten dobrze przewodzi ciepło, latem elementy będą się więc dość mocno nagrzewać.
Przeczytaj również: Jak łączyć kamienie w ogrodzie?
Pergole drewniane oferowane przez firmę WoodProjekt ze Śląska są wykonywane z litego lub klejonego drewna skandynawskiego. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na obciążenia wynikająca z dużej gęstości spowodowanej tym, że drzewa rosnące w wymagających warunkach klimatycznych mają stosunkowo małe przyrosty roczne, co przekłada się na ich parametry wytrzymałościowe. Ważny będzie też atrakcyjny wygląd drewna pasujący do budynków w każdym stylu architektonicznym, dopasowane do oczekiwań użytkowników zabarwienie oraz naturalne i proekologiczne pochodzenie materiału. Właściwie zabezpieczone drewno jest też niezwykle trwałe.
Przeczytaj również: Zakładanie ogrodów - jak stworzyć zielony raj na swojej działce?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Abc Ogrody Zakładanie Ogrodów, Usługi Ogrodnicze Krzysztof Wojdanowicz
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. wielkopolskie64-610 Rogoźno, Krótka 9A lok. 8
-
Ogród A-Z Krzysztof Biniaś
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. wielkopolskie64-400 Międzychód, 17 Stycznia 3 lok. 15
-
Zielona Przestrzeń
Dekoracje, architektura wnętrz - usługi woj. śląskie41-706 Ruda Śląska, Zapolskiej 14H