Ile czasu można zaoszczędzić dzięki automatyzacji produkcji?
Automatyzacja produkcji przemysłowej pozwala wymiernie obniżyć jej koszty i oszczędzić naprawdę dużo czasu. Jakie innowacyjne rozwiązania są obecnie dostępne na rynku? Dlaczego warto z nich skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Czym jest automatyzacja produkcji?
Automatyzacja procesów produkcyjnych opiera się na wykorzystaniu potencjału maszyn różnego typu w trakcie procesów wytwórczych, połączonym z wdrożeniem odpowiednio wybranych rozwiązań na danej linii produkcyjnej. Użycie nowoczesnych technologii pozwala w pełni dostosować rozwiązania automatyzacyjne do potrzeb każdej linii produkcyjnej, z uwzględnieniem takich czynników, jak wielkość przestrzeni, ilość wymaganego personelu czy dostępny budżet. Co ważna, automatyzacji może podlegać nie tylko sam proces produkcji, ale także różne procesy towarzyszące, np. transport czy pakowanie.
Najbardziej zaawansowanym stadium automatyzacji jest tzw. zrobotyzowana linia produkcyjna. Roboty przemysłowe potrafią precyzyjnie wykonywać takie zadania jak m.in. wkręcanie, nitowanie, klejenie, spawanie czy polerowanie. Najwięksi specjaliści potrafią zaprojektować taką linię produkcyjną dokładnie pod wytyczne klienta. Wówczas producent otrzymuje rozwiązanie, które pozwala mu osiągnąć największą wydajność pracy. Nie zawsze jednak trzeba budować taką linię od podstaw. Dobrzy specjaliści, których znajdziemy m.in. w firmie Pro-Assem, potrafią także zmodyfikować już istniejące maszyny i dostosować je do współpracy z robotami.
Optymalizacja czasu i kosztów produkcji
Wykorzystywanie maszyn przyczynia się do zwiększenia produkcji i skrócenia jej czasu. Zautomatyzowana linia produkcyjna może być nawet o kilkadziesiąt procent bardziej wydajna od jej tradycyjnych odpowiedników. Jedną z jej największych zalet jest, że pozwala optymalnie wykorzystać czas pracy. Wszystkie zadania wykonywane są bardzo precyzyjnie i powtarzalnie, co pozwala nam przewidzieć, jak wiele produktów będziemy w stanie wyprodukować w danym okresie. Dzięki ograniczeniu strat materiałów i redukcji personelu znacznie spadają także koszty produkcji. Co więcej, dzięki redukcji znaczenia tzw. czynnika ludzkiego można znacząco zredukować liczbę błędów, które potrafiły na długi czas zahamować produkcję. Zautomatyzowane systemy wykonują wiele zadań jednocześnie i są w stanie pracować przez 24 godziny na dobę, a udział człowieka niejednokrotnie ograniczony jest monitorowania pracy systemu i reagowania na ewentualne błędy czy awarie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana