Jak krok po kroku przebiega montaż zielonych ekranów?

Aranżacja przydomowego ogrodu, tarasu czy balkonu nie zawsze jest prosta, ponieważ od momentu posadzenia roślin do chwili, gdy osiągną one odpowiednie dla założonego celu rozmiary, upływa z reguły sporo czasu. Dla osób, które liczą na szybsze efekty, stworzono jednak rozwiązania pozwalające na błyskawiczne uzyskanie właściwego rezultatu, oferując gotowe zestawy zielonych ekranów, które bez problemu można zainstalować samodzielnie.
Czym są zielone ekrany?
Zielony ekran to połączenie stelażu wykonanego ze sztywnego drutu stalowego zabezpieczonego przed korozją, który tworzy kratownicę z przygotowaną do posadzenia rośliną – bluszczem pospolitym odmiany Woerner. W dolnej części każdego modułu znajduje się rodzaj biodegradowalnego koszyczka, gdzie umieszczony jest system korzeniowy rośliny. Poszczególne elementy można stosować pojedynczo, a także tworzyć z nich całe ciągi np. zielone parkany czy osłony tarasów lub balkonów. Zaletą korzystania z zielonych ekranów jest fakt, że tworzą one gotowe żywopłoty, które łatwo i szybko można zainstalować w wybranym przez siebie miejscu, a roślina jest rozwinięta na tyle, że efekt uzyskuje się natychmiastowo.
Przeczytaj również: Jak łączyć kamienie w ogrodzie?
Jak instaluje się zielone ekrany?
Zielone ekrany składają się z modułów o jednakowej szerokości wynoszącej 1,2 m oraz wysokości 1, 1,8 albo 2,2 m. Rozmieszczając je, należy przewidzieć wykonanie słupków podtrzymujących konstrukcję, które zajmą ok. 10 cm. Montaż wymaga rowka o szerokości 30 cm i głębokości 40 cm, a także osadzenia słupków w odległości 130 cm od siebie. Dla zapewnienia dobrego przyjęcia się roślin gleba na dnie wykopu powinna zostać spulchniona oraz nawodniona. Do otworu należy podać ok. 10 l kompostu na 1 mb powstającego płotu czy wygrodzenia. Należy dopilnować, by osadzane elementy umieszczać w taki sposób, żeby górna część donicy znalazła się poniżej poziomu gleby. Panele powinny zostać połączone ze słupkami przy użyciu przykręcanych wsporników, a przestrzeń między modułami a ścianami wykopu należy wypełnić kompostem albo ziemią. Zaraz po ustawieniu wszystkich elementów zaleca się podlanie bluszczu. Konieczne będzie też pamiętanie o odpowiednim nawożeniu. Panele z bluszczem są dostępne w firmie Zielone Ekrany i mogą być wykorzystane także jako żywopłoty lub ekologiczne ekrany akustyczne.
Przeczytaj również: Jak zbudować strefę wypoczynku w ogrodzie?
Przeczytaj również: Zakładanie ogrodów - jak stworzyć zielony raj na swojej działce?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kuźnia Ogrodów
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie05-500 Piaseczno, Nefrytowa 18
-
M-Dekor Salon dekoracji wnętrz
Dekoracje, architektura wnętrz - artykuły woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Bystrzycka 5A lok. 8