Jakie parametry powinno spełniać oczko wodne, aby można było w nim hodować rośliny oraz zwierzęta?

Oczko wodne to nie tylko wspaniały element aranżacji naszego ogrodu. Może ono także stanowić miejsce do życia dla różnych gatunków flory oraz fauny. Jakie wobec tego powinno spełniać parametry, aby można było w nim hodować rośliny oraz zwierzęta? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Wielkość i głębokość zbiornika
Jeżeli w naszym ogrodowym oczku wodnym planujemy hodować ryby, musimy przestrzegać ważnych zasad dotyczących jego wielkości oraz głębokości. W przypadku hodowli ryb, minimalna głębokość oczka wodnego to 1 metr, a jego powierzchnia to 10 m². Warto mieć na uwadze, że optymalna wielkość takiego zbiornika to od 15 do 20 m², co pozwoli nam na hodowlę większości gatunków. Złota zasada zarybienia oczka wodnego mówi, iż na każde 2,5 cm ryby powinny przypadać minimum 2 cm² powierzchni wody. Zanim wpuścimy do oczka ryby, powinniśmy najpierw obsadzić je roślinami posadzonymi w specjalnych koszach i na podłożu przeznaczonym do roślin wodnych.
Jakość wody w oczku wodnym
Aby w naszym oczku wodnym panowały sprzyjające warunki do życia tak dla flory, jak i dla fauny, kluczowa jest jakość wody. Powinna ona być czysta, przejrzysta i dotleniona, jak również pozbawiona glonów i innych zanieczyszczeń mikrobiologicznych, jak np. związki azotowe. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny filtr do oczka wodnego, który będzie oczyszczał wodę z sinic i glonów, a także dbał o odpowiednią ilość tlenu. Możemy wybierać pomiędzy rozmaitymi zestawami filtracyjnymi: ciśnieniowymi, przepływowymi, podwodnymi itp. Wybierając taki zestaw, zwracajmy uwagę na rekomendowany poziom zarybienia i wielkość oczka.
Jeżeli mimo wszystko dojdzie do nadmiernego namnożenia się glonów, możemy skorzystać z preparatów ułatwiających ich likwidację. Nadmiernemu rozrostowi i kwitnieniu glonów zapobiegają specjalne środki dostępne m.in. w sklepie internetowym Zielony Klomb, które jednocześnie dbają o równowagę biologiczną oczka wodnego, ułatwiając rozkład zatopionych liści i obumarłych roślin oraz ryb. Tego rodzaju resztki organiczne mogą być przyczyną powstania groźnych dla zdrowia ryb azotanów i azotynów, dlatego trzeba im przeciwdziałać. W przypadku stosowania tego typu preparatów może dojść do obniżenia poziomu tlenu w zbiorniku, dlatego należy zwracać uwagę na jego zawartość w wodzie i - w razie potrzeby - stosować napowietrzacze zapewniające optymalne zaopatrzenie zbiornika w tlen.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zielone Salony Marzena Kaczmarska
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. łódzkie95-070 Rąbień AB, Różana 28
-
Arbo-Bob Grzegorz Bobola
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. małopolskie31-834 Kraków, os. Jagiellońskie 24 lok. 49